لیست کتاب پیشنهادی: یا در نمایشگاه چه بخریم؟!

از وقتی مفتخر به لقبِ پُر طُمطُراق “کتاب می‌خونه” شدم؛ یعنی زمانی که بیش از یک کتاب در عمرم خونده بودم؛ موسمِ نمایشگاهِ کتاب که فرا می‌رسه، ریز و درشت، پیر و جوون، سراغ‌ام میان برای تبیینِ لیستِ کتابی متناسب با سلایق و علایق آن‌ها. نه این که فکر کنید حقیر قصدِ خودنمایی دارم و از پیر و درشت و جوون و ریز بیشتر کتاب خونده باشم! این از لطفِ دوستان به من و صد البته کم لطفیِ دوستان به کتاب و کتاب‌خوانیه. و گر نه “کتاب می‌خونه” کی باشیم ما.

باری، از چار سالِ پیش که تشکیلاتِ فیسبوک جمع شد و اینستاگرامی پدید آمد چکیده‌ای از کتاب‌های خوانده شده در سالِ گذشته رو همراه با عکس و دم و دستگاهی ارائه می‌کردم که به مذاقِ جماعتِ حاضر خوش بیاد. امسال اما به ابتکارِ فرزادی، جمعی روالی داریم که الحمدالله کارم به کام است.

ویژگی مشترک همۀ کتاب‌هایی که در زیر می‌آورم، قبل از هر چیز مورد پسند من بودن و بعد از هر چیز ارزش خواندن داشتن برای همگان است. ناگفته پیداست که منتظر لیست کتاب‌های پیشنهادی شما هستم. پس بیش از این مقدمه‌چینی نمی‌کنم. این شما و این لیستِ کتابِ پیشنهادیِ ۹۶ من:

وقتی نیچه گریست / اروین یالوم / سپیده حبیب / نشر قطره

برای خوانندگانی همچون من که آشناییِ زیادی با فلسفۀ نیچه ندارند؛ کشش خوبی ایجاد می‌کنه.کتاب با هدفِ ترکیبِ آموزش و ادبیات نگاشته شده است اما به هیچ‌وجه حضورِ معلمی که تاریخِ تاسیسِ علمِ روان‌شناسی را یاد دهد، حس نمی‌کنید. همه چیز در پس پرده اتفاق می‌افتد.
به عنوان حرف آخر، کتابی است درباره درمان نامیدی و به جرات می‌توانم بگویم: آزمایش شد و تا حدود خوبی جواب می‌دهد. مصرف کنید!

سر گذشت فلسفه / برایان مگی / حسین کامشاد / نشر نی

به صورت خلاصه و چکیده، صفر تا صد فلسفۀ غرب رو با تصاویر جذاب و نثری به شدت روون و ساده توضیح میده. این کتاب طوری طراحی شده که شما بعد از خوندن هر بخش اطلاعات جمع و جوری بدست میارید که در صورت علاقه‌مندی همیشه کتاب‌های بیشتر هست. + از قیمت بسیار زیادش نترسید اگه مدت‌هاست که میخواین فلسفه رو منظم و خلاصه بخونید؛ راه‌اش همینه.

شهریار / نیکولو ماکیاوللی / داریوش آشوری / نشر آگه

این کتاب درست مثل بیشتر ترجمه‌های آقای آشوری نزدیک‌ترین حالت به زبانِ اصلیِ متن اند. شهریارِ ماکیاوللی برای راه و رسم کشور داری و کشور گشایی در ایتالیای قرن ۱۶ نوشته شده اما بیشتر از این‌ها، حرف برای گفتن داره. این فقط کتابی برای سیاست‌مداران و سیاست دوستان نیست. سند حرف‌ام هم این که من از هر دوی این قماش نیستم. بل‌که این کتابی است برای راه و رسم زندگی در میان آدمیان دو رو، رذل و سیاست پیشه.

جزء از کل / استیو تولتز / پیمان خاکسار / نشر چشمه 

شما یا جزو آن دست آدم‌هایی هستید که سراغ کتاب‌های قطور نمی‌روید ( که اکثراً این طور است ) یا نیستید. فرقی نمی‌کند. هر دو دسته موظف و مکلف اند که این کتاب بی‌نظیرِ ۶۵۶ صفحه‌ای را بخوانند. این کتابی است که نمی‌توانید زمین بگذاریدش! کتاب‌های کمی هستند که می‌توان این ادا را در موردشان کرد. از دست ندهید. و به دلیل قیمت نسبتاً بالای آن نمایشگاه کتاب بهترین فرصتِ تهیه است.

سمرقند / امین معلوف / عبدالرضا هوشنگ مهدوی / انتشارات مروارید

نمی‌توانم بگویم صفحۀ فلان تا فلان اوج داستان بوده. چون در تمام طول ماجرا و در تک تک سطور هیجان و جذابیت داستان در نهایت خودش قرار داشت. در معجزۀ هنرِ أمین معلوف همین بس که سه یار دبستانی، خیام، نظام الملک و حسن صباح رو با داستانی پرکشش به وقایعِ دورانِ مشروطه در شرق و کشتیِ تایتانیک در غرب وصل می‌کند!

دوباه از همان خیابان‌ها / بیژن نجدی / نشر مرکز

مجموعه داستانِ کمتر دیده شدۀ بیژن نجدی عزیز که شامل بیست داستانِ کوتاهِ شاعرانه و سورئال است. داستان‌های کتاب به ظاهر بی‌ربط اند اما نمی‌توان بی‌مقدمه یک صفحه را باز کرد و شروع به خواندن کرد. چینش داستان‌ها به گونه‌ای است که به ترتیب خواندن آن‌ها اسرار نهفته‌ای را عیان می‌کند و کلمات گنگ را معنا می‌بخشد. مجموعه‌ای رمز آلود و خواندنی.

مهمان ناخوانده / اریک امانوئل اشمیت / تینوش نظم‌جو / نشر نی

یک نمایشنامۀ کوچک و جیبی برای تازه وارد‌ها به دنیای کتاب خوانی! ملاقات خیالی فروید با فردی ناشناس و رو-به-رو شدن با این پرسش که ناشناس دیوانه است یا آن‌گونه که خودش ادعا می‌کند؛ خداست؟!

شرایط عشق: فلسفۀ صمیمیت / جان آرمسترانگ / مسعود علیا / نشر ققنوس

در برخوردِ اول، اسمِ کتاب کمی زرد به نظر می‌رسد اما حداقل کاری که من توانستم در حق‌اش بکنم این بود که دو-سه فصل‌اش را ورق بزنم و شد آنچه باید میشد!
زبان کتاب نه آن‌قدر فلسفی ست که برای هضم جملات مجبور باشید چند بار برگردید و از اول بخوانید و نه آن‌قدر ساده و سهل الوصول که بی مزه و زرد از آب در بیاید. مثال‌ها و شاهد‌هایی که در خلالِ بحث، از آثار برجستۀ ادبیاتِ کلاسیک نقل می‌شود؛ درست و به جا و به اندازه اند.
توصیۀ من برای این کتاب خاص: چشم‌هایتان را ببندید و اسم کتاب و حتی تیتر سر فصل‌های‌اش را نخوانید تا مبادا بی‌سلیقگیِ نویسنده در نامگذاری، شما را از تمام کردن این کتاب عزیز دل‌سرد بکند.

تاسیان / ه. الف. سایه / نشر کارنامه

آخر شاهنامه / مهدی اخوان ثالث / نشر زمستان

دو دفتر شعر از دو شاعر نازنین، برای همه! چیزی به اسم “اهل شعر بودن یا نبودن” وجود ندارد. مادامی که ایرانی هستیم اهل شعر و شاعری نیز هستیم. و در میانِ همۀ شاعران، سایه و اخوان در قلّۀ شعر معاصر فارسی قرار دارند که خواندن اشعارشان بر همگان واجب و ضروری است.