باز‌نگری‌‌ای ( REVIEW ) برای همه

این روز‌ها هوای تهران سخت آلوده شده و بهترین و شاید تنها‌ترین کاری که از دست ما ساخته است؛ بیرون نرفتن باشد. خصوصن برای من با ریه‌ای خراب و ترسی از آسم که از عقب‌ام می‌آید.

از طرفی اول با مباحثه و بعد با آزمون و خطا به این باور قلبی رسیده‌ام که کلید فسرده شدن و هجوم بی‌امانِ لشگریانِ غم، در خانه ماندن است و بس. همیشه اول با مباحثه شروع می‌شود. کسی از حلقهٔ دوستان مسئله‌ای مطرح می‌کند؛ هم‌اندیشی و گفتمانی در پی‌اش می‌آید و نهایتن بی‌نتیجه‌گیریِ قطعی، اجازه می‌دهیم تا مسئله خوب در ذهن‌مان دَم بکشد.

این یکی را ممدِ خلبان پیش کشید. بعد از امتحان‌اش، صحت گزاره‌اش را تصدیق کردم.

اما!

امروز برای مقابله با این لشگریانِ خون‌خوار، خندقی دور خودم کندم. راست‌اش را بخواهید این روش هم از قبل با آزمون و خطا، امتحان‌اش را پس داده بود.

یک بار مسعود بهنود در مصاحبه‌ای با کامبیز حسینی، رمزی را در مقابله با بی‌ثباتیِ فلکِ بوقلمون، عیان کرد که عینن و بی‌کم و کاست نقل‌اش می‌کنم:

– من یه سوالى از همه میپرسم آقاى #مسعود_بهنود ، این که در اون لحظه‌اى از زندگى که خوردید زمین، احساس یاس و نامیدى می‌کنید، همه دنیا رو سرتون خراب شده، فکر می‌کنید دیگه تمومه، تموم شد، باختى، چى بلندت می‌کنه؟ چه نیرویى شما رو به حرکت دوباره و پیروزى دوباره می‌کشونه؟
+ قصه! #قصه می‌خونم یا قصه می‌نویسم.

پس من نیز در روزی از روز‌ها که در خانه مانده و از هر سو در محاصرهٔ غم بودم؛ دست به قصه زدم. اول با سریال. چرا که تلوزیون زحمت خواندن و تصور کردن را کم می‌کند. تو گویی دیگری لقمه را خوب در دهان‌اش جویده و با کمال احترام برای معدهٔ شما می‌فرستد. همین‌قدر راحت، همین‌قدر مشمئز‌کننده. سریالی هم که حرف‌اش را می‌زنم، «هانیبال» بود.

با پیش داوری به سراغ‌اش رفتم. نمی‌توانستم ( و همچنین نمی‌خواستم ) «دکتر هانیبال لکتر»ِ افسانه‌ای را جز در قاموسِ «سِر آنتونی هاپکینز» ببینم. اما «مدس میکلسون» چنان از پس نقش هانیبال به خوبی برآمد که با کمال احترام برای سِر، حالا تو گویی از ازل دو «دکتر هانیبال لکتر» در عالم وجود داشته است.

شروع این ماجرا برای یک ماه پیش است. امروز هانیبال تمام شد و از بد روزگار فصل چهاری هم در کار نیست. سریال بسیار خوش ساختی بود با داستانی گیرا و شیوۀ روایتی جسورانه که به مذاق تلوزیون NBC خوش نیامد و کنسل شد. خب چه می‌شود کرد؟ میهمان، خرِ صاحب‌خانه است. دنیا هم در اثبات نچرخیدن به کام ما، از هیچ فرصتی دریغ نمی‌کند.

امروز همچین کتابِ “از دو که حرف می‌زنم، از چه حرف می‌زنم” اثرِ “هاروکی موراکامی” هم تمام شد. مدت‌ها بود که برای شروعِ سیرِ مطالعاتیِ کتاب‌های «هاروکی موراکامی» نقشه می‌کشیدم ولی مطمئن نبودم با چه کتابی شروع کنم. از یک طرف دوستان زبان اصلی خوان‌ام بودند که از ترجمه‌ها و سانسور‌ها شکایت داشتند و از یک طرف منِ بی‌زبانِ دست بسته. باری پری با اصرار بسیار این کتاب را برای شروع پیشنهاد کرد و من هم قبول کردم.

کتاب بدی نبود چرا که اگر بود با موضوعی که من اصلن علاقه‌ای بهش نداشتم محال بود تمام‌اش کنم. اما خب، صادقانه بگویم، دلیلی هم نمی‌بینم کتاب را به کسی توصیه کنم. نمی‌دانم من این طور حس می‌کنم. ( راست‌اش را بخواهید موقع نگارش همین سطر یادم آمد که نه تنها به کسی/کسانی توصیه‌اش کردم بلکه خودم شخصن برای رمضی خریدم‌اش. ملاحظه می‌کنید که نویسنده‌ها چطور دروغ می‌نویسند؟ ) به گمان من جادوی نثر موراکامی، آدمی را مسحور می‌کند. چند بار در حین خواندن کتاب به این فکر کردم که زمین بگذارم‌اش و برم سراغ کتاب پُر بار تری بگردم اما همون طور که می‌دانید، تمام‌اش کردم! باری لازم است در اصلاح سطور قبلی بگویم که الحق برای شروع سیر مطالعاتی کتاب‌های هاروکی، این کتاب، بهترین گزینۀ روی میز است.